نویسنده: دکتر زهره فرهمند

آیا آب حمام می تواند مشکلات پوستی نظیر حساسیت و اگزما ایجاد کند؟

آیا آب حمام می تواند مشکلات پوستی نظیر حساسیت و اگزما ایجاد کند؟

 

 

آیا آب حمام می تواند مشکلات پوستی نظیر حساسیت و اگزما ایجاد کند؟ 

 

 

اولین اقدام برای درمان مشکلاتی مثل خشکی، خارش، آکنه، اگزما و بسیاری از بیماریهای پوستی مزمن دیگر شناسایی علت ایجاد کننده آن است. پس از موفقیت در شناسایی عامل ایجاد کننده، اگر تماس مکرر بین پوست و آن ماده حساسیت زا وجود داشته باشد؛ قبل شروع هر نوع درمان باید بتوان به نحوی از آن ماده پرهیز کرد. یکی از عوامل التهاب زای پوست که معمولا در این موارد شناسایی می شود آب مورد استفاده افراد برای حمام و شستشوی بدن است. بسیاری از افراد خیلی خوش شانس هستند که فقط گهگاه دچار خشکی پوست دست، صورت، پشت زانوها و آرنج می شوند. بسیاری دیگر با یک مشکل همیشگی مانند اگزما، شوره و یا مشکلات پوستی دیگر درگیر هستند. این افراد هر چه هم که سعی کنند از شروع یک دوره اگزما جلوگیری کنند و یا سلامتی پوست خود را حفظ کنند اما آب حمام همیشه آن ها را تهدید می کند.  

به طور معمول برای از بین بردن عوامل عفونی بیماریزا به آب کلر می زنند و همچنین ممکن است مواد شیمیایی دیگری هم به کار ببرند برای این که آبی سالم و قابل آشامیدن تولید شود. فلزات سنگین هم می توانند از طریق خاک آلوده  اطراف منابع آبی و لوله کشی های کهنه منازل وارد آب مصرفی مردم شوند. بعضی از افراد واکنش شدیدی به کلر و مواد شیمیایی موجود در اب نشان می دهند و حتی دچار حساسیت های شدید پوستی می شوند و یا دچار علائم خفیف تر پوستی نظیر خشکی و خارش می شوند. آهن، روی، مس، سرب و فلزات سنگین دیگر نیز می توانند اثر مشابهی بر روی پوست داشته باشند. این مواد قوام چربی های طبیعی پوست و کرم ها را تغییر می دهند و از حالت روان به حالت مومی در می آورند که روزنه های پوستی را مسدود کرده و جوش های پوستی را ایجاد می کنند. از سوی دیگر کلر نه تنها باکتری های بیماریزا و مضر را از بین می برد؛ بلکه موجب کشته شدن تمامی باکتری ها از جمله باکتری های مفیدی که بر روی پوست زندگی می کنند و جزء جمعیت باکتری های طبیعی بدن انسان هستند، نیز می شود. نوشیدن آب حاوی کلر با از بین بردن پروتئین های ضروری که باید از طریق تغذیه جذب بدن شوند و نیز تخریب ویتامین ای و چربی های مفید پوست در نتیجه شستشوی بدن با این نوع آب ها باعث خشکی شدید پوست می شوند و زمینه ابتلا به التهابهای پوستی و آکنه را به وجود می آورند. اسیدی یا قلیایی شدن آب هم در اثر ورود همین مواد به آب از اهمیت زیادی برخوردار است. صابون ها و تمیز کننده های پوست در آب اسیدی یا قلیایی خوب حل نمی شوند و بنابراین در هنگاه شستشو صابون به راحتی از بدن، مو و لباس پاک نمی شود. استفاده از ژل شستشو هم ممکن است مشکل پوستی شخص را تشدید کند چون این محصولات نیز حلالیت خوبی در آب ندارند و باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند که عامل اصلی التهاب و عفونت های جلدی است و در صورتی که شخص بخواهد آن ها را با فشار زیاد و یا اب خیلی داغ از روی پوست پاک کند؛ به مرور زخم، خشکی و علائم اسیب و حساسیت در پوست آشکار می شود.

 

راهکارهایی که برای پیشگیری و کنترل خشکی و حساسیت های شدید پوستی ناشی از آب تصفیه نشده وجود دارد

 

از آنجا که در این مورد  به ناچار شخص مجبور به استفاده روزانه از آب می باشد، یقینا قطع تماس مکرر آن با بدن امکانپذیر نیست؛ اما بهر حال راهکارهایی وجود دارد که بتوان به نحوی برای این معضل چاره ای اندیشید و یا حداقل تاثیر ضد سلامتی آن را کمتر کرد.  

در صورتی که آب حمام دارای کلر زیاد و سختی بالا باشد؛ بهتر است بدن با آب ولرم و صابون کمتر شستشو شود؛ چون دمای کمتر آب باعث تخفیف التهاب و نفوذ کمتر کلر موجود در آب به درون پوست و در نتیجه تخریب کمتر چربی های طبیعی آن می شود. اما بهر حال به دلیل نیاز روزانه به شستشوی بدن و صورت و همچنین استفاده ناگزیر از صابون و تمیزکننده های پوست، بهتر است راه مناسبی برای رفع دائمی این معضل انتخاب شود که از نظر مقایسه با هزینه های معمول کنترل و درمان مشکلات پوستی و حتی نگهداری از پوست سالم، بسیار مقرون به صرفه ترهستند.

 

نصب فیلتر سردوشی حمام

 

در اکثر افراد علائم بیماری بعد از حذف کلر موجود در آب حمام تخفیف پیدا می کند؛ بخصوص در کسانی که دچار مشکلات جدی پوست هستند. حتی اگر شخص دچار این گونه ناراحتی های پوستی هم نباشد، باز هم این کار عاقلانه و مقرون به صرفه به نظر می رسد؛ به این دلیل که همزمان با بهره مندی از خاصیت میکروب کشی آب کلردار می توان به راحتی از تخریب تدریجی چربی های طبیعی پوست و آسیب آن در آینده در اثر شستشوی روزانه پوست با آب کلردار پیشگیری کرد. 

 

نصب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا RO

 

اگر شخص در منطقه ای زندگی می کند که آب آن از منابع زیرزمینی و تأمین می شود و یا آب آن ناحیه از سختی بیشتری برخوردار باشد؛ بهتر است به جای فیلترهای سردوشی از این نوع دستگاههای تصفیه قوی تر که با روش اسمز معکوس قدر به حذف کلر و دیگر املاح اضافی مضر از آب هستند استفاده شود. این نوع تصفیه کننده های آب در محلی مناسب کارگزاری می شوند تا آب ورودی به ساختمان را به طور کامل از مواد اسیب رسان پاکسازی کنند. چگونگی کارکرد این نوع ممبران ها یا فیلترهای پیشرفته تصفیه به این صورت است که آب ورودی از یک غشای نیمه تراوا یا به اصطلاح دارای نفوذپذیری انتخابی عبور می کند و تمامی نمک های مضر محلول در آب به علاوه تقریبا تمامی عوامل عفونی باکتریایی، انگلی و ویروسی و به طور کلی مولکولهای غیر از آب حذف می شوند.

نظرات کاربران

نظرات خود را ارسال نمایید

لطفا اطلاعات زیر را تکمیل و سپس ارسال نمایید